Elektriline hambahari. Kuidas valida?

Kattu saab hammastelt eemaldada hambaharjaga, kuid kaasaegne turg pakub mitmeid alternatiive manuaalharjale. Üks neist on elektriline hambahari.

Kattu saab hammastelt eemaldada hambaharjaga, kuid kaasaegne turg pakub mitmeid alternatiive manuaalharjale. Üks neist on elektriline hambahari. Juba pikka aega on vaieldud selle üle, kas elektrihambahari on tõhus ning kas see kahjustab hambaid ja igemeid. Peaaegu kõik hambaarstid on ühel meelel, et elektrihari aitab puhastada emaili ja eemaldada bakterid isegi keeruliselt ligipääsetavates kohtades.

Elektrilised harjad

Hambakattu saab eemaldada mis tahes elektriliste hambaharjade abil. Eristatakse peamiselt kolme tüüpi elektrilisi hambaharjasid:

  • Mehaaniline hambahari. See on seade, mis koosneb hoidjast ja otsikust, mille ümberpööramine puhastab kattu. Saate valida mudeli, keskendudes harjaste jäikusele, pea pöörlemissagedusele, täiendavate funktsioonide olemasolule. Tavaliselt on need harjad odavad, kuid üsna tõhusad.
  • Helihambahari. Võimaldab puhastada emaili kasutades helilaineid. Helivõnked moodustavad vahu, mis tungib hammaste vahele. See on õrn puhastus, mis sobib isegi inimestele, kellel on viniirid, kroonid, proteesid. Lisaks aitab puhastus igemeid masseerida ja tugevdada. Kuid suuõõne tõsiste haiguste korral ei saa seda kasutada. Helimudel on lärmakam.
  • Ultrahelihambahari. Kõige kaasaegsem mudel, mis võimaldab puhastada isegi igeme all asuvaid piirkondi. Sädemed hakkavad liikuma ultraheli lainete tõttu. Ultrahelihambaharja ei tohi kasutada viniiridel ja kroonidel. Samuti ei sobi see mudel südamestimulaatoritega inimestele.

Igal harjal võivad olla erinevad otsikud, mida saab muuta sõltuvalt inimese vajadustest ja soovidest. Otsikud võivad olla ümmargused, mitmesuunalised, ühe harjasekimbuga, kummist jne.

Milliste haiguste korral ei tohi elektrilist hambaharja kasutada

Tavaliselt elektrilised hambaharjad on ohutud. Siiski on teatud haigusi, kus hambakatu puhastamine elektriharjaga on vastunäidustatud:

  • Igemehaigus, näiteks parodontoos või gingiviit. Elektrilise hambaharja kasutamine võib haigust süvendada ja põhjustada verejooksu.
  • Hammaste valu. Elektriline hambahari võib süvendada seda valu, mistõttu on soovitatav enne harja kasutamist pöörduda hambaarsti poole.
  • Lahtised haavad suus. Elektriline hambahari võib haava seisundit halvendada ja põhjustada verejooksu.+
  • Herpes huultel või suus. Elektrilise hambaharja kasutamine võib levitada nakkust.

Elektriliste hambaharjade kasutamine ei välista süstemaatilisi plaanilisi hügieeniprotseduure hambaarsti juures. Ennetav hammaste pesemine võib aidata hambaid heas seisukorras hoida.