EMAILI EROSIOON. MIDA TÄHENDAVAD HAMMASTEL OLEVAD LAIGUD?

Laigud hammastel tekitavad inimestele ebamugavust. Selles artiklis vaatleme hambaemaili laikude põhjuseid ja räägime samas ka probleemi võimalikest lahendustest.

Laigud hammastel tekitavad inimestele ebamugavust. Selles artiklis vaatleme hambaemaili laikude põhjuseid ja räägime samas ka probleemi võimalikest lahendustest.

 

Emaili erosiooni põhjused

Hammaste pigmentatsioon – see ei ole kaaries. Vaatama sellele hävib hambaemail siiski järjepidevalt. Kui ravi ei alustata õigeaegselt, ei hävi mitte ainult hamba välimine kest, vaid kahjustuvad ka hamba sügavamad koed.

Kui patsiendid esitavad küsimuse, miks hammastele ilmub pigmentatsioon, ei ole kahjuks võimalik ühest vastust anda. Hambaarstid arvestavad erinevaid variante:

 1. Keemiliste ainete mõju. Pigmentatsiooni esineb sageli inimestel, kes töötavad tootmise alal või puutuvad kokku kemikaalidega. Samuti on probleem neil inimestel, kes kuritarvitavad gaseeritud jooke.
 2. Kriiditaolised laigud hammastel võivad olla seotud endokriinsüsteemi häiretega.
 3. Mehaanilised kahjustused.

Need on pigmentatsiooni peamised põhjused. On ka muid põhjusi, kuid neid esineb harvem.

 

Hammastel olevate laikude liigid

Emaili pigmentatsioon võib olla erinevat värvi. Laigu värvitooni alusel saab määrata kindlaks probleemi põhjused ja alustada ravi:

 • Valged laigud hammastel – mõnede haiguste sümptom. Kui tegemist on üksiku valge laiguga, on see kõige tõenäolisemalt algav kaaries. Kui pigmentatsioon katab mitmeid hambaid ja laigud on sümmeetrilised, on see fluoroosi tunnus. Probleemi põhjuseks on liigne fluor inimese organismis;
 • Kollased laigud hammastel – see on hambakatt. Suuõõnes tekib seda pidevalt. Kui seda ei eemaldata kvaliteetse hügieeni abil, kõvastub see kiiresti ja nii moodustub hambakivi. Sellise pigmentatsiooni põhjuseks on halb hügieen, suitsetamine ning kohvi ja tee joomine;
 • Hallikaskollased laigud – ilmuvad tetratsükliini tarvitamise tulemusena;
 • Pruunid laigud hammastel – see on hüpoplaasia tunnus. Sellistel juhtudel puudub email täielikult või osaliselt. Kui laik on tume, on see sügava kaariese tunnus. Kui laik asub kroonil igeme kõrval, on tegemist hambakaela kaariesega;
 • Violetsed ja mustad laigud hammastel – Priestly bakteriaalne katt.

Mustad plekid hammastel ilmnevad ka rauapreparaatide tarvitamisel. Tavaliselt kaob pigmentatsioon ravimite tarvitamise lõpetamisel.

 

Pigmentatsiooni ravivõimalused

Kui arst on teinud kindlaks laikude esinemise hammastel, määrab ta kohe ka ravi. Kõige efektiivsemad ravimeetodid on:

 1. Professionaalne suuhügieen. Protseduuri käigus eemaldab hambaarst katu ja avastab kaariese selle varajases staadiumis.
 2. Valgendamine.
 3. Endodontiline valgendamine. Protseduur on keeruline, sest valgendamine toimub mitte väljastpoolt vaid seestpoolt. See on efektiivne siis, kui värvimuutus tuleneb hamba seest või on seotud säsi hävimisega.
 4. Remineraliseeriv ravi. Ravi sobib kaariese algstaadiumi korral.
 5. Restauratsioon. Ravi tehakse hüpoplaasia ja fluoroosi puhul. Protseduur hõlmab pealmise emailikihi eemaldamist ja hamba katmist täidismaterjaliga.
 6. Proteesimine spoonide ja kroonide abil. Selline ravimeetod on efektiivne tõsiste hambakahjustuste korral.

Milline ravivõimalus patsiendile sobib? Selle üle otsustab hambaarst! Kui märkad laiku, on vaja tulla kiiresti vastuvõtule ja olukorda parandada.