Hambakivi ennetamine

Selles artiklis leiate teavet hambakivi tekke ennetamise kohta. Tekst selgitab hambakivi ennetamise olulisust, annab teavet meetmete kohta, mis vähendavad katulekke teket ning räägib kaasaegsetes hambakliinikutes kasutatavatest meetoditest professionaalseks hammaste puhastamiseks.

Selles artiklis leiate teavet hambakivi tekke ennetamise kohta. Tekst selgitab hambakivi ennetamise olulisust, annab teavet meetmete kohta, mis vähendavad katulekke teket ning räägib kaasaegsetes hambakliinikutes kasutatavatest meetoditest professionaalseks hammaste puhastamiseks.

Mis on hambakivi ja miks sellega tuleb võidelda?

Katt, mis tekib toidu tarbimise ja teiste tegurite tõttu hammaste pinnal, kipub kõvenema ja muutub hambakiviks.

Kõvade ladestuste teke toob kaasa mitmeid soovimatuid tagajärgi. Nende hulka kuuluvad halb suulõhn ja igemete krooniliste põletikuliste protsesside teke koos igemete veritsusega. Kui hambakattude vastu ei võidelda, suureneb parodontiidi ja gingiviidi haigestumise oht. Need on ohtlikud patoloogiad, mille tagajärjel paljastuvad hambajuured, luukoe väheneb ja hambad muutuvad liikuvaks, mis võib viia nende kaotuseni.

Põhilised ennetavad reeglid:

Hambakivi ennetamine peaks olema kompleksne. Hambakivi teket aitab vältida mitmete reeglite järgimine.

  1. Hoolitsege suuhügieeni eest pidevalt.
  2. Kasutage spetsiaalseid hambapastasid ja hambaharju, mis vähendavad hambakivi teket.
  3. Kasutage irrigaatorit suu loputamiseks ning hambaniiti hambavahede puhastamiseks.
  4. Tarbige regulaarselt kõvemaid puu- ja köögivilju.
  5. Iga poole aasta tagant külastage hambaarsti, kes uurib olukorda ja otsustab, kas Teil on vaja hambakivi eemaldada.

Soovitused hambakivi tekke riski vähendamiseks:

Hambaid tuleb puhastada kaks korda päevas – pärast hommikusööki ja enne magamaminekut. On tähtis teha seda hoolikalt ja õrnalt vähemalt kaks minutit. Harjaga peaks puhastama mitte ainult esipindu, vaid ka tagumist külge ja teisi keeruliselt ligipääsetavaid piirkondi. Õige hambapesu tulemusena eemaldatakse patogeensed mikrofloorad, surnud rakud ja toidujäägid.

Kõige efektiivsem on väike hambahari lühikeste harjastega. Sellise harjaga on lihtsam jõuda keeruliselt ligipääsetavatesse piirkondadesse ja eemaldada saasteained. Kui Teie hambad ei ole eriti tundlikud ning igemed ei veritse, siis eelistage keskmise jäikusega harju.

Keskpäeval pärast sööki on soovitatav suu loputada spetsiaalsete stomatoloogiliste lahustega. Selliste loputusvahendite koostises on samad koostisosad nagu hambapastal.

Sobiv viis toiduosakeste eemaldamiseks hammaste vahel on ka hambaniit. Puhastage hambaid selle abil järjestikku, ettevaatlike ringjate liigutustega.

Hambakivi tekkimise vältimiseks (selle tekkimise põhjused on eespool kirjeldatud) on kasulik kasutada üks või kaks korda päevas irrigaatorit – seadet, mis eemaldab toidujääke ja kattu vee pulsatsiooni abil.

Kuidas hambaarstid eemaldavad hambakivi?

Hambakivi saab eemaldada hambaarstikliinikus. Inimestel, kelle hambad kalduvad katulekke tekkele, tuleks külastada hambakliinikut (isegi kui järgitakse kõiki ennetamise reegleid) vähemalt kord poolaasta jooksul.

Hambakivi eemaldamine toimub kolmel viisil – laserpuhastuse, ultrahelipuhastuse ja Air Flow meetodi abil.

Sellist meetodit rakendatakse meie kliinikus – tulemuseks on tervis, visuaalne puhtus, emaili heledus, hammaste siledus ja patsiendi esteetiline naeratus.