HAMBARAVI RASEDUSE AJAL

Lapseootus on eriline periood naise elus. Raseduse ajal tekivad hormonaalsed ja immunoloogilised muutused, samuti muutub toitumine. Kõigel sellel on tervisele suur mõju. Hambahaiguste ja tüsistuste tekke tõenäosus suureneb.

Lapseootus on eriline periood naise elus. Raseduse ajal tekivad hormonaalsed ja immunoloogilised muutused, samuti muutub toitumine. Kõigel sellel on tervisele suur mõju. Hambahaiguste ja tüsistuste tekke tõenäosus suureneb.

Varem oli hammaste ravimine raseduse ajal ohtlik. Kuid nüüd ütlevad kõik maailma hambaarstid: „Kui ​​raseduse ajal hammas valutab​​, siis tuleb seda ravida!“.

Milliseid hambahaigusi tuleks raseduse ajal ravida?

Siinkohal toome ära need haigused, mida ei saa eirata, olenemata kestusest:

  • kui kaariest ei peatata õigeaegselt, võib see mitte ainult hamba hävitada, vaid nakatada ka teisi hambaid. Seepärast ravitakse kaariest mis tahes staadiumis. Peamine ülesanne on vältida hambasäsi põletikku;
  • pulpiit on haigus, mida tuleb kindlasti ravida! Ja tervikpildi saamiseks on vajalik teha röntgenpilt. Raseduse ajal on see lubatud. Röntgen on lootele ohutu, kuid siiski üritavad arstid seda teha ainult siis, kui see on tõesti vajalik;
  • gingviit on ohtlik haigus. ​Äge hambavalu raseduse ajal​​ on vähim, mida igemepõletikuga naised kogevad. Seetõttu allub igemepõletik kiirele ravile;
  • stomatiit on haigus, mis ei ohusta tõsiselt tulevase ema tervist. KUID suuõõnes tekkivad haavandid põhjustavad tugevat valu, mis on võrreldav põletikulise pulpiidiga;
  • hamba väljatõmbamine on kirurgiline operatsioon. Seda ei soovitatata lapseootel naistele. Hamba väljatõmbamine on viimane abinõu tõsise hamba lagunemise või hambakrooni mõra korral.

Kui sellegipoolest tuleb hammas eemaldada, määrab hambaarst ​​raseduse ajal valuvaigistid hambavalu vastu​. Lidokaiin ja artikaiin sobivad lokaalanesteesiaks. Nad on lapseootel naistele ohutud.

Hambavalu puhul soovitatakse paratsetamooli. Ibuprofeeni saab kasutada alles raseduse teisel trimestril.

Vastunäidustused ja piirangud

Eespool on loetletud juhtumid, kui ravi on vajalik. Kuid teatud protseduurid on keelatud:

  • implantatsioon. Raseduse ajal immuunsüsteem muutub. On suur tõenäosus, et implantaat ei juurdu. Ja veel üks põhjus, miks implantatsioon on välistatud, on kunsthamba paigaldamisele järgnev taastumine. See nõuab ravimite kasutamist, mis on lapseootuse ajal vastunäidustatud;
  • hammaste valgendamine. Protseduuri ajal kasutatakse tehnoloogiaid, mis nõrgestavad hambaemaili. Raseduse ajal ei tohiks nõrgenemist lubada, kuna tulemus võib olla ettearvamatu.

Hambaravi raseduse erinevatel trimestritel

Rasedus kestab 9 kuud. See periood on jagatud kolmeks etapiks. Igal trimestril on konkreetsed hambaravi ettekirjutused ​raseduse ajaks:

Esimene trimester on kuni 12 nädalat. Sel perioodil arenevad loote kõige elutähtsamad organid. Platsenta on alles moodustumas, seega ei saa see veel sündimata last negatiivsete mõjude eest kaitsta. Sel perioodil ei soovitata läbi viia mis tahes ravi. Erandiks on juhud, kui naisel on äge valu.

Teine trimester on 13 kuni 24 nädalat. Platsenta on juba moodustunud ja see kaitseb kindlalt tulevast organismi. Sel perioodil on optimaalne läbi viia kõik lubatud raviviisid, kahjustamata väikest organismi.

Kolmas trimester on alates 25. nädalast kuni lapse sünnini. Organism valmistub lapse sünniks, seetõttu suureneb kudede tundlikkus ja nõrgeneb immuunsus. Selles raseduse etapis on parem keelduda hambaravist, kui puudub äge valu ja tüsistusi saab vältida.

Kui plaanite rasedust, läbige esmalt hambaravi, viige läbi professionaalne hügieen ja kõik muud ravimeetodid. Profülaktika aitab vältida tüsistusi raseduse ajal.