HAMBUMUS JA RÜHT: SEOS JA VASTASTIKUNE MÕJU

Inimese organism koosneb paljudest elunditest, mille toimimine on omavahel seotud. Mainitud seose näitena võib tuua hammaste ja lõualuu seotuse tugi- ja liikumiselunditega.

Inimese organism koosneb paljudest elunditest, mille toimimine on omavahel seotud. Mainitud seose näitena võib tuua hammaste ja lõualuu seotuse tugi- ja liikumiselunditega.

Vale hambumuse tagajärjel tekivad tõsised rühi patoloogiad, mille tulemusena omakorda võivad tekkida edasised liigesehaigused, südame ja veresoonkonna häired ning isegi seedehäired.

Miks põhjustab vale hambumus rühihäirete riski?

Pea ja selgroog on omavahel tihedalt seotud. Vale hambumus põhjustab inimese pea liikumist ettepoole. Selline häire provotseerib kaela- ja õlapiirkonna venitamist. Hambumuse ja rühi seos, mis halvendab selgroo tervist, on ilmne.

Hambad ja lõualuud hõlmavad ka alalõualiigest. Selle liigese moodustavad luud ei osale mitte ainult närimise protsessis, vaid hoolitsevad ka organismi tasakaalu eest, kuna need on oma olemuselt tasakaaluelundid. Kui inimesel on vale hambumus ja see mõjutab rühti, esinevad motoorika häired. See viib kõnnaku probleemideni, selgroo kõverdumise ja skolioosi tekkimiseni ning võib põhjustada sagedasi migreenihooge.

Uuringute tulemused kinnitavad, et selgroohaiguste kujunemise tõenäosus lapsel on vale hambumuse korral 90 %.

Hambumuse mõju rühile on lihtne selgitada. Peal on oma kaal ja raskuskese. Kui hammastes ja lõualuus toimuvad struktuurimuutused, on pea raskuskese rikutud. Sellise häire tulemuseks on koormuse suurenemine kaelalihastele ja selgroole.

Hambumuse patoloogiatest tulenevate rühihäirete tunnused

Isegi väike kõrvalekalle alalõualuus 1 mm võib tekitada patoloogilisi rühimuutusi.

 

Loe teemal: “Hambumuse diagnostika

 

Tüüpilised rühi anomaaliad, mis ilmnevad vale hambumuse tõttu, põhjustavad järgmisi sümptomeid:

  • välja ulatuvad abaluud;
  • rindkere piirkonna vajumine;
  • ettepoole kallutatud pea;
  • etteulatuv kõht;
  • ribide kaldenurga muutumine.

Hambumushäire põhjustab lampjalgsuse kujunemist.

Vanemad, kes märkavad lapsel eeltoodud häireid, põhjendavad neid sageli halva rühiga ja oletavad, et probleemid aja jooksul iseenesest ja ilma meditsiinilise sekkumiseta mööduvad. Selline seisukoht on sügavalt ekslik: kui laps kasvab, siis patoloogia süveneb, ravi muutub keerulisemaks ja nõuab palju aega.

Vale ravitaktika on ka see, kui keskendutakse üksnes rühi parandamisele. Kui selgroo probleemide ja ülal loetletud tunnuste ilmnemise põhjuseks on hambumuse patoloogia, ei piisa tervenemiseks üksnes visiitidest masseerija, füsioterapeudi ja ortopeedide juurde. Tervenemise vältimatuks eelduseks on hambaarst-ortodondi külastamine.

Kaasaegne ortodontia garanteerib hambumuse efektiivse korrigeerimise, kui spetsialisti poole pöördutakse õigeaegselt.

Kuidas mõjutab rüht hambumust?

Hambumushäire võib tekkida ka selgroo patoloogiatest, mis on tekitanud vale rühi.

Fikseeritud posturaalsete reflekside tulemusena võtab inimese keha moonutatud asendi. Sellise tugi- ja liikumiselundite häire tagajärjel kujunevad hammaste ja lõualuude anomaaliad.

Kui laps ei saa piisavat füüsilist koormust, jäävad tema seljalihased nõrgaks ja õige kehaasend on raskuskeskme rikkumise tõttu häiritud. See viib ebaühtlase hambumuseni. Ka hambad võtavad vale asendi. Lõualuu võib nihkuda ettepoole või tõmbuda tahapoole.

Sellises olukorras ei piirdu ravi hambumuse anomaalia parandamisega. Hambumushäirete kõrvaldamisele lisaks tuleb patsiendil ravida selgroogu, skeletti, tugevdada kerelihaseid ning kaela ja õlavöötme lihaseid ja sidekudet.

Hambumuse korrigeerimine õiglase hinnaga on üks meie stomatoloogiakeskuse eesmärkidest. Meie spetsialistid ravivad seda probleemi efektiivselt breketsüsteemide, ortodontiliste plaatide ja kapede abil.