HAMMASTE JA SUUÕÕNE SEISUNDI ENESEANALÜÜS

Kõigile ei meeldi stomatoloogilised teenused, kuid nende kaasaegne kasutamine on tervise pant ja seda mitte üksnes hammastele ja suuõõnele vaid kogu organismile tervikuna. Oluline on tulla ennetuse ja ravi jaoks õigel ajal spetsialisti juurde.

Kõigile ei meeldi stomatoloogilised teenused, kuid nende kaasaegne kasutamine on tervise pant ja seda mitte üksnes hammastele ja suuõõnele vaid kogu organismile tervikuna. Oluline on tulla ennetuse ja ravi jaoks õigel ajal spetsialisti juurde. Kui te ei tea, millistel juhtudel pöörduda arsti poole, aitab enesediagnostika. See võimaldab määrata kindlaks, kas teil on kaaries, hammastes augud, põletikulised kohad suuõõnes ja muud visuaalsed probleemid. Iga häiriva sümptomi avastamisel on vaja lähimal ajal käia hambaarsti juures, et vältida tõsiste haiguste kujunemist.

Kuidas veenduda suuõõne tervises?

Kodustes tingimustes suuõõne tervise kontrollimiseks tuleb toetuda kindlale algoritmile. Tegutse alljärgneval viisil:

  1. Ava suu laialt ja kontrolli põskede limaskesta. Tervise värv on heleroosa. Tugev punetus, tumenemine ja plekkide esinemine viitavad probleemile.
  2. Puuduta sõrmedega põskede sisepinda, kontrolli valusate, kõvade või paksenenud kohtade esinemist.
  3. Kontrolli samuti hammaste ja põse vahelist piirkonda. Kõik värvi muutused, paksendid ja muud ebatavalised nähtused on tähelepanu vajavad sümptomid.
  4. Samal viisil kontrolli ka suulage – vaatle limaskesta ja kontrolli seda sõrmega katsudes paksenenud ja valulike piirkondade suhtes.
  5. Kontrolli sõrmedega suuõõne põhja haavandite, muhkude ja tursete suhtes.

Igasuguste häirivate sümptomite avastamisel otsi kiiresti meditsiinilist abi. Mida varem seda teed, seda lihtsam ja valutum on ravi.

Kuidas hambaid ise jälgida?

Kvaliteetne iseseisev hammaste diagnostika toimub mitmes etapis. Peamised neist on alljärgnevad.

  1. Võta taskulamp
  2. Tee suu korralikult lahti.
  3. Vaatle põhjalikult taskulambi abil iga hammast.
  4. Kahtlaste piirkondade avastamisel puuduta neid ettevaatlikult puhta sõrme või lusika seljaga. Valu on signaal sellest, et on aeg pöörduda stomatoloogi poole.
  5. Kui hammastele on ilmunud rohkelt kattu, mustad täpid, kaaries või muud negatiivsed ilmingud, tuleb otsida õigel ajal abi.

Ära unusta, et hammaste kontroll on parim võimalus oma terviseseisundit kontrollida ja veenduda, et probleeme ei ole. Spetsialist palpeerib, teeb läbivaatuse ja negatiivsete ilmingute korral paneb diagnoosi. Vajadusel kasutab ta erilisi metoodikaid, mis võimaldavad mitte üksnes avastada aukude olemasolu hammastes vaid ka palju tõsisemaid probleeme nagu näiteks suu limaskesta haigused.

Hambaarsti soovitatakse profülaktiliselt külastada vähemalt üks kord 6-12 kuu jooksul, kuid sama oluline on sellise aja möödudes lasta teha hammaste professionaalne puhastus, mis aitab vältida kaariese ja hambakivi teket.