Kaariese arengu etapid

Üks levinumaid hambahaigusi on kaaries, mille all kannatavad inimesed erinevas vanuses. Haigust iseloomustab kõva hambakoe pehmenemine, mis viib dentiini ja hambavaigu hävimiseni.

Üks levinumaid hambahaigusi on kaaries, mille all kannatavad inimesed erinevas vanuses. Haigust iseloomustab kõva hambakoe pehmenemine, mis viib dentiini ja hambavaigu hävimiseni.

Kaaries hammastel on pikaajaline hävimisprotsess. Tavaliselt toimub nakatumine mitmes etapis, mida mõjutavad nii sisemised kui ka välised tegurid.

Etapid

Sõltuvalt hammaste koe kahjustuse astmest eristatakse erinevaid kaariese staadiume. Haigusel on mitu arenguetappi.

  1. Valge laigu staadium, kus inimese suus on märgatav väike kaarieselaik. Email jääb endiselt kõvaks, kuid värvi muutumisega kaasneb hävimisprotsess. Järk-järgult muutub hambaemail tuhmiks ja kude demineraliseerub. Sellised kahjustused on nähtavad arenguetapis, seetõttu peaks kaariese ravi algama diagnoosimisega. Spetsiaalse instrumendi abil on võimalik avastada kahjustuse piirkonnad ja määrata efektiivne ravi. Seda staadiumi ei saa ravida, kuid patsient ja hambaarst jälgivad ja teostavad ennetustööd.
  2. Pinnapealne kaaries. Selles staadiumis ilmneb emaili kahjustatud pinnale poorne struktuur, mis muudab selle toidu tarbimisel või instrumendi abil uurimisel kergesti murduvaks. Selline kaariese vorm on pöördumatu ja vajab ravi.
  3. Keskmise astme kaaries. Staadium, kus infektsioon mõjutab mitte ainult hambaemaili, vaid ka hamba sisemist kudet. Magusa ja hapu tundlikkusele lisandub reaktsioon külma ja kuuma peale.
  4. Kõige raskem staadium on sügav kaaries. Selles staadiumis on kahjustus väga sügav ja patsiendil võivad esineda tugevad valud. Kui abi ei anta õigeaegselt, muutub kaaries pulpiidiks, kahjustades hamba pulpikudet. Kaariese piirkond suureneb ja toiduosakesed kogunevad süvendisse. Kahjustus progresseerub väga kiiresti.

Üks ohtlikumaid on ka hambakaela kaaries, mis tekib igeme piirkonda.

Pidage meeles, et igal juhul on soovitatav pöörduda hambaarsti poole esmaste sümptomite ilmnemisel. Sel juhul on suuremad võimalused säilitada hammaste tervist ja esteetikat ning ravi on kiirem ja odavam.

Ennetamine

Kaariese ennetamine on palju lihtsam kui tagajärgedega võitlemine. Kaariese ennetamine on oluline võimalus tuvastada kahjustused varases staadiumis ja alustada õigeaegset ravi.

Kadrioru Plaza Hambakliiniku meeskond soovitab regulaarselt külastada hambaarsti, et teostada kontrolli. Meie töötajad kasutavad professionaalset varustust, mis võimaldab teostada kõiki vajalikke operatsioone patsiendi jaoks valutult ja kvaliteetselt. Profülaktilise kontrolli jaoks peab spetsialisti juures käima 1-2 korda aastas. Ideaalis peaks külastama hambaarsti iga kuue kuu tagant. See aitab hoida hambad, igemed ja suuõõne üldiselt tervena.

Kaariesi arengu riski vähendamiseks on soovitatav kasutada fluoriidisisaldusega hambapastat ja suuloputusvahendeid, piirata suhkrurikaste toiduainete tarbimist ning järgida suuhügieeni.