DOKTOR, KAS HOMME SAAB BREKETEID PANNA?

Hambarea korrigeerimist ja hambumuse parandamist võib teostada igas eas. Nimetatud probleemid lahendatakse breketite paigaldamisega. See on keeruline ja pikaajaline protsess, mis nõuab täpset diagnostikat ja suuõõne ettevalmistust.

Hambarea korrigeerimist ja hambumuse parandamist võib teostada igas eas. Nimetatud probleemid lahendatakse breketite paigaldamisega. See on keeruline ja pikaajaline protsess, mis nõuab täpset diagnostikat ja suuõõne ettevalmistust. Suuõõne kontrollimise käigus hambad puhastatakse, saneeritakse ning tehakse muid protseduure. Patsientide ees seisev põhiküsimus on, mida tuleks teha enne breketite paigaldamist?

Breketid: mida need endast kujutavad ja nende liigid

Breketid on ortodontilised aparaadid, mille abil korrigeeritakse hambaid, kõrvaldatakse hammastevahelised pilud ja parandatakse hambumust. Breketid kujutavad endast metallkaare, breketi ja kinnituse süsteemi. Nimetatud seadeldise kandmise kestus sõltub konkreetsest probleemist ning selle määrab ortodont. Plaadi materjali võib valida olenevalt rahalistest võimalustest ja materjali välimusest. Breketid võidakse valmistada:

  • metallist;
  • keraamilisest materjalist;
  • safiirkiiludest;

Samuti on võimalik aparaadi kombineeritud liik, mis kujutab endast keraamiliste ja metallist elementide kombinatsiooni.

Suuõõne diagnostika läbiviimine

Esmalt tuleb kliinikus teha ülevaatus. Kui otsustatakse breketite paigaldamise vajalikkus, siis viiakse läbi täielik diagnostika. Kontrolli läbiviimise algoritm on järgmine:

  1. Ülesvõte hammaste ja hambajuurte paiknemise kindlaksmääramiseks – ortopantomogramm.
  2. Näo foto erinevates rakurssides.
  3. Lõualuu jäljendite võtmine, mille järgi valmistatakse mudel breketite valmistamiseks.
  4. Artikulatoorsete uuringute läbiviimine.

Pärast nimetatud protseduuride teostamist võib liikuda järgmisse etappi, milleks on planeerimine. Ortodont hindab olukorda, valmistab ette korrektsiooni plaani ja teatab patsiendile breketite kandmise tähtaja, mida viimane peab järgima. Teatud juhtudel kooskõlastatakse puuduvate hammaste paigaldamise vajadus.

 

Loe teemal: “Miks pannakse breketitele kummisikutid

 

Protseduurid ja paigalduse teostamise aeg

Vahetult enne protseduuri tuleb teha mitmeid toiminguid. Esmalt on vajalik suuõõne puhastamine. Suuõõne hügieeni eest vastutav arst kasutab mitmeid ravivõtteid:

  • eemaldab hambakatu;
  • puhastab hammastelt hambakivi;
  • teeb kindlaks hambaemaili seisundi.

Kui selgub, et hammaste pealiskiht on kahjustatud, võidakse määrata remineralisatsiooni protseduur. Kui avastatakse kaaries, tuleb see esmalt stomatoloogi juures välja ravida. Samuti võib vajalikuks osutuda keelekidade  plastika, mida soovitatakse teha kirurgi juures. Siin võib tekkida küsimus, kui palju aega kulub breketite paigaldamiseks?

Breketite paigaldamisele kuluv aeg varieerub tunnist kuni pooleteise tunnini. Hambaid töödeldakse eelnevalt spetsiaalse lahusega, seejärel kantakse hammastele liim, millele fikseeritakse breket. Breketitega harjumiseks kulub üks nädal kuni 21 päeva.