PERIKORONIIT: SÜMPTOMID, LIIGID, PÕHJUSED, RAVI

Perikoroniit on nakkushaigus, mis võib areneda täiskasvanutel hammaste lõikumisel. Enamasti tekib see siis, kui lõikuvad tarkusehambad.

Perikoroniit on nakkushaigus, mis võib areneda täiskasvanutel hammaste lõikumisel. Enamasti tekib see siis, kui lõikuvad tarkusehambad. Kui põletikulist protsessi tähelepanuta ning ravimata jätta, võivad tekkida piisavalt tõsised tagajärjed. Esimeste sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult pöörduda hambaarsti poole.

Arengu põhjused

Kui hammas lõikub, puutub see kokku limaskestaga, mis jääb sellele omamoodi takistusena, mõnikord raskesti ligipääsetavana. See protsess võib kesta üsna pikalt – üle poole aasta, samal ajal tõuseb igemekude järk-järgult ja hammas traumeerib seda. Selle tagajärjel jäävad sisemised koed kaitseta ja barjäärita patogeensete bakterite sissetungi suhtes. Selle tulemusena tekib igemekoe põletik.

Põletiku arengut soodustavad tegurid on:

 • luukoe ja igemete anatoomilise struktuuri omadused;
 • suuhügieeni reeglite rikkumine;
 • trauma jne.

Patoloogia vormid

Sõltuvalt põletikulise protsessi lokaliseerimisest ja selle staadiumist võib olla perikoroniit:

 1. Katarraalne. See on haiguse algvorm. Patsient peaaegu ei tunne mingit sümptomaatikat, välja arvatud kerge valu.
 2. Äge. Nõuab viivitamatut ravi, vastasel juhul on oht üleminekuks kroonilisse vormi.
 3. Mädane. Haigus muutub krooniliseks, kaasneb pidev valu, mis närimsel muutub tugevamaks. Pehmed koed on paistes ja mäda koguneb igemekapi alla.
 4. Haavandiline. Erineb nakkuslikust iseloomust, haavandiline äär esineb igemetel.

Sümptomid

Sümptomid ilmuvad järk-järgult. Kuid esimeste haiguse tunnuste ilmnemisel tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole. Perikoroniiti peamised sümptomid:

 • terav valu, mis kiirgub põsesarnasse, kõrva või kaela;
 • muutused igemes (selle värvus pole tavaline);
 • raskused suu avamisel;
 • palaviku tõus;
 • lümfisõlmede suurenemine;
 • mäda teke ja ebameeldiv lõhn kahjustatud piirkonnas.

Diagnostika ja ravi

Kui külastate meie kliinikut, tuvastavad meie kvalifitseeritud spetsialistid põletikulise protsessi olemasolu kiiresti visuaalse kontrolli ja röntgenülevaatuse abil. Seejärel määratakse efektiivne ravi. Ravi põhineb ravimite võtmisel või kirurgilisel sekkumisel. Sobilikum ravi viis määratakse ainult arsti poolt, võttes arvesse patoloogia tüüpi ja staadiumi. Kui põletik pole tugev, piisab loputusest ja põletikuvastaste ravimite kasutamisest, võib olla vajalik ka igemekapi eemaldamine ja edasine puhastamine. Kirurgiline ravi määratakse vastavalt näidustustele. Ennetuslikel eesmärkidel soovitatakse regulaarselt külastada hambaarsti, hoolikalt järgida suuhügieeni ja mitte eirata hügieenireegleid. Kui teil ilmnevad perikoroniiti sümptomid, pöörduge meie kliiniku, ehk Kadrioru Plaza Hambakliiniku poole.