HAMBAPROTEESIDE ÕIGE HOOLDUS

Kui arvad, et proteeside paigaldusega on kõik probleemid hammastega lahendatud ja korralikku hooldust võib ignoreerida, siis eksid. Hambaproteeside hooldus peab toimuma korralikult ja regulaarselt 2 korda päevas. Selles artiklis räägime kõikidest hügieeni nüanssidest.

Kui arvad, et proteeside paigaldusega on kõik probleemid hammastega lahendatud ja korralikku hooldust võib ignoreerida, siis eksid. Hambaproteeside hooldus peab toimuma korralikult ja regulaarselt 2 korda päevas. Selles artiklis räägime kõikidest hügieeni nüanssidest.

Igapäevase hügieeni reeglid

Eemaldatavaid proteese on lihtne hooldada, kuid järgida tuleb kindlaid reegleid:

 1. Puhasta ortopeedilist konstruktsiooni hommikul ja õhtul. Puhastamise ajal pööra eriti tähelepanu sisemistele pindadele.
 2. Pärast puhastamist ja sööki kasuta irrigaatorit, et eemaldada suuõõnest kõik toidujäägid.
 3. Kohe peale sööki tuleb proteesid ära võtta ja pesta neid voolava vee all.

Andes vastuse küsimusele: „Kuidas hooldada hambaproteese õigesti?“soovitame mitte unustada perioodilist desinfitseerimist.

Selle protseduuri tegemiseks on kaks meetodit:

 1. Leotada erilises desinfitseerimislahuses. Apteekides müüakse seda väikeste lahustuvate tablettidena. Proteesid tuleb asetada lahusesse 15 – 20 minutiks. Desinfitseerida tuleb 3 korda nädalas.
 2. Proteeside desinfitseerimine ultraheli abil.

Kui otsustad hankida steriliseerimisseadme, desinfitseeri mitte ainult proteese vaid ka hambaharju. Loomulikult tuleb need steriliseerida üksteisest eraldi.

Kuidas hoida hambaproteese?

Eemaldatavaid proteese tuleb osata õigesti hoida, muidu need deformeeruvad. Suur osa patsiente ei tea, kuidas neid hoida.

Olemas on mõned lihtsad reeglid.

 1. Eemaldatavaid proteese tuleb esimese kahe nädala jooksul kanda pidevalt ja mitte eemaldada. See on vajalik kiireks harjumiseks.
 2. Kahe nädala pideva proteeside kandmise järel on vaja pidada 6-tunniseid pause proteeside kandmises.
 3. Teatud liiki proteesid peavad olema kogu aeg niiskes keskkonnas. Parim lahendus on osta apteegist eriline proteeside niisutuslahus. Äärmisel juhul võib kasutada tavalist joogivett.
 4. Proteeside hoidmiseks võib kasutada hermeetiliselt suletavaid plastkarbikesi.
 5. Proteeside hoidmise nõus lahuse sees ei tohi olla muid esemeid, eriti metallesemeid. Need võivad muuta metallist osad tumedaks.
 6. Tuleb jälgida, et proteesid ei sattu laste kätte ega lemmikloomadele kättesaadavasse kohta. See võib rikkuda ortopeedilise seadme.

Proteeside hoidmine on keeruline protsess. Kõiki eelnevalt kirjeldatud reegleid järgides ei teki proteesidega pika aja jooksul probleeme.

Hambaproteeside hooldusvahendid

Mõned patsiendid arvavad, et neid ei ole vaja hooldada, sest need on tehislikud. Tegelikult tuleb neid puhastada iga päev nii nagu hambaid. Selleks on vaja hambaproteeside hooldusvahendeid. Vajalikud vahendid on:

 • hambahari – proteeside puhul on parim variant pehme või eriti pehme hari. Kõva hari võib tekitada ortopeedilise konstruktsiooni pinnale kriimud, millesse hakkavad kogunema bakterid. Harja tuleb vahetada igal kuul;
 • hambapasta proteesidele – sobiv variant on vähese abrasiivsusega koostis. Mõnel juhul soovitavad stomatoloogid kasutada laste hambapastasid;
 • irrigaator – abiline, milleta ei saa hakkama! Seda kasutatakse nii oma hammaste kui ka proteeside hooldamisel. Irrigaatori abil eemaldatakse pehme katt, pestakse välja toidujäägid ja puhastatakse hambavahed.

 

Loe teemal: “Kuidas valida irrigaatorit ja kas see on vajalik

 

Oluline! Erinevalt oma hammaste hügieenist ei soovitata proteeside puhastamiseks hambaniidi kasutamist. See võib jääda proteesi külge kinni ja põhjustada proteesi purunemise.

Mis juhtub, kui proteese ei hooldata õigesti?

Protees on organismi jaoks võõrkeha. Vale ja ebaregulaarse hoolduse puhul võib tekkida palju probleeme. Mõned neist on:

 • ebameeldiv lõhn suust;
 • igemete põletik;
 • suuõõne haavad ja haavandid;
 • kaaries oma hammastes;
 • ebameeldiv maitse suus;
 • proteeside tumenemine.

Kui proteesid on paigaldatud, tuleb hakata neid õigel viisil hooldama. Just see mõjutab ortopeediliste konstruktsioonide vastupidavust, naeratuse esteetikat ja mugavust tervikuna.

Kui hooldusvahendeid valida on keeruline, esita küsimused oma hambaarstile. Ta aitab teha õige valiku.