HAMBUMUSE DIAGNOSTIKA

Millegipärast ei pööra inimesed sageli tähelepanu sellele, mis ei valuta.

Viltused hambad ja hambumushäired ei põhjusta sageli ebamugavust, vaid rikuvad üksnes välimust. Vähe on neid, kes mõtlevad sellele, millised võivad olla vale hambumuse tagajärjed, kui seda ei korrigeerita.

Millegipärast ei pööra inimesed sageli tähelepanu sellele, mis ei valuta. 

Viltused hambad ja hambumushäired ei põhjusta sageli ebamugavust, vaid rikuvad üksnes välimust. Vähe on neid, kes mõtlevad sellele, millised võivad olla vale hambumuse tagajärjed, kui seda ei korrigeerita.

Alustame sellest, et vales asendis hambad halvendavad suuhügieeni. Selle tulemusena koguneb raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse katt, mis viib kaariese tekkeni ja sellele järgnevad tüsistustena pulpiit ja periodontiit. Sellises olukorras võib olla abi professionaalsest hügieenist.  Kuid seegi võib ainult kõrvaldada kogunenud hambakatu tagajärjed ja ei mõjuta kuidagi probleemi põhjust. 

Vale hambumuse korral võivad tekkida:

 • suu kaudu hingamine, mis viib limaskesta kuivamiseni; sülg ei pese hambaid, need muutuvad mikroorganismidele haavatavaks ja hakkavad lagunema;
 • raskused toidu närimisel;
 • peavalud;
 • hammaste hõõrdumine, mis tuleneb ülemäärasest koormusest teatud hambapindadele;
 • lokaalne või üldistunud parodontiit, mis tuleneb ülemäärasest koormusest hammastele.

Kuidas kontrollida vale hambumuse esinemist ja seda ära hoida? 

Ideaalis peaksid vanemad viima lapse ortodondi juurde siis, kui on lõikunud esimene hammas. See vanus on umbes 6-8 kuud, kuid mõnikord ei ilmu hambad enne aastaseks saamist, mida loetakse samuti normaalseks. Arst teab kõiki vajalikke meetodeid, kuidas kontrollida lapse hambumust

Lapse hambumushäirete ennetamiseks tasub arvestada mõnede lihtsate reeglitega.  

 • Rasedus peaks olema planeeritud ja järgida tuleks arsti soovitusi
 • Õige hambumuse arenguks on eelistatud rinnaga toitmine ning luttide ja pudelite vältimine
 • Lisatoitude andmine õigel viisil: lapsele ei ole vaja toitu püreerida kuni 3.eluaastani, menüüs peavad kindlasti olema ka kõvad toiduained, mida on vaja närida – miski ei stimuleeri nii hästi lapse hammaste ja lõualuude arengut kui närimine 
 • Kõrva-, kurgu- ja ninahaiguste ennetamine.
 • Vajadusel müogümnastika ja logopeedi abi
 • Kahjulike harjumuste kõrvaldamine: näpu imemine, huulte närimine jne. 
 • Profülaktilised visiidid hambaarsti juurde

Mida teha, kui valehambumus on juba tekkinud? 

Loomulikult korrigeerida! Olemas on palju ravivõimalusi: plaadid, klambrid, breketsüsteemid, kaped. Meetodi valik sõltub vanusest ja patsiendil esinevast patoloogiast. Ortodontilise ravi tähtajad ja hind on samuti väga individuaalsed näitajad. 

Vale hambumus täiskasvanul allub korrigeerimisele halvemini kui lastel, seetõttu pole vaja hambaarsti juurde minekut edasi lükata. Täiskasvanutel on kõik luud juba moodustunud, ei ole mingeid kasvupunkte ja hambumuse mõjutamiseks tuleb oluliselt rohkem pingutada.  

Isegi kui oled kaotanud aega, tea, et alati on võimalik leida lahendus!