IGEME RETSESSIOON: RAVIMEETODID, PROFÜLAKTIKA

Igeme retsessioon on kudede hävimine, mille tagajärjel toimub hambajuure paljastumine. Seejuures väheneb igeme äär ning suureneb hammaste tundlikkus kuni valuaistingute tekkimiseni.

Igeme retsessioon on kudede hävimine, mille tagajärjel toimub hambajuure paljastumine. Seejuures väheneb igeme äär ning suureneb hammaste tundlikkus kuni valuaistingute tekkimiseni. Koos sellega võib avatud lõikudes areneda kaaries, tekkida hambakivi või hammaste väljalangemine.

Millised sümptomid viitavad probleemi olemasolule?

Igemete vajumist diagnoositakse  sümptomite alusel, milles haigus avaldub.

  1. Muutub igeme kõrgus. Visuaalselt muutuvad hambad pikemaks, mis on esimene märk probleemi olemasolust. Tavaliselt algab kõik ühest või mitmest hambast, mis laieneb hiljem lõualuule tervikuna.
  2. Suureneb tundlikkus. Hamba juurel on õhuke kude. See ei ole ette nähtud kaitseks hapude, kuumade, külmade ja magusate toitude eest. Samuti võib koos sellega igeme ääres olla hambal teine värvitoon.
  3. Kaaries. Kuna selle hambaosa loomulik kaitse on õhuke, siis mõjutab kaaries seda piirkonda. Samuti võivad sarnased tegurid põhjustada hamba tugevat lagunemist kuni selle väljalangemiseni.

Igeme retsessioon, mille põhjused võivad olla hambakivi kogunemises, parodontiidis, põletikes, mehaanilistes kahjustustes ja paljudes muudes tegurites, võib viia nimetatud sümptomite avaldumiseni. Sarnaseid ilminguid tuleb ravida või teha hammaste profülaktikat kirurgilise sekkumise vältimiseks.

Kuidas toimub ravi?

Igeme retsessiooni ravi medikamentoossel teel ainult haiguse avaldumise algetapil. Preparaadid soodustavad kudede kasvu nõutava tasemeni. Kaasaegses meditsiinis on samuti ette nähtud mitu ravimetoodikat.

  1. Põhjuse kõrvaldamine. Igeme vajumine ei toimu spontaanselt. Sellele peavad eelnema erinevad probleemid. Enne igemeääre taastamist tuleb kõrvaldada probleemi allikas. Selleks võib olla põletik või hambakivi.
  2. Kirurgiline sekkumine. Kui probleem on tähelepanuta jäetud, võib osutuda vajalikuks igeme retsessiooni plastika. Seda teostab stomatoloog kohalikku anesteesiat kasutades. Siin võtab arst lisamaterjali suulaest, põskedest või teistest suuõõne osadest. Nende arvel toimub igemeääre suurendamine ja hambajuure katmine.
  3. Membraanide kasutamine. Neid on kolme liiki: imenduvad, eemaldatavad ja mitte-eemaldatavad. Nende mõjul toimub regeneratsiooniprotsesside käivitamine, mis toetab kudede loomulikku toonust ning soodustab igeme suurenemist. Selle mõju kiirus sõltub täielikult probleemi ulatusest.

Sobiva metoodika valib stomatoloog individuaalselt. See sõltub mitte ainult probleemi ulatusest vaid ka igemete seisundist.

Retsessiooni profülaktika

Kaasaegsed ravimetoodikad tavaliselt hirmutavad patsiente, seetõttu tuleb sellise probleemi tekke vältimiseks teha profülaktilisi toiminguid. Eelnevalt on vaja võtta kasutusele mitmeid meetmeid, mis on suunatud patogeensete tegurite mõju minimeerimisele:

  • suuõõne saneerimise teostamine;

hügieeniliste protseduuride teostamine professionaalsel tasemel;

  • suuõõne plastika, nimelt keelekidade ja sidemete korrigeerimine;
  • hammaste kerge lihvimine valitud järjekorras.

Kvaliteetse profülaktika jaoks on vajalik valida hügieeniliste protseduuride teostamiseks õiged tooted ja vahendid. Selleks on kõige parem pöörduda nõu saamiseks professionaalide poole.