HAMMASTE KUHJUMINE: LIIGID, PÕHJUSED, KUIDAS RAVIDA

Naeratus kaunistab inimest, kui aga esinevad probleemid hammastega, võivad need ebameeldivaid olukordi põhjustada. Üks levinumaid hammastega seotud probleeme on nende kuhjumine.

Naeratus kaunistab inimest, kui aga esinevad probleemid hammastega, võivad need ebameeldivaid olukordi põhjustada. Üks levinumaid hammastega seotud probleeme on nende kuhjumine. Sellisel juhul tuleb minna ortodondi vastuvõtule, et määrata vajalik raviviis. Keeruliste patoloogiliste vormide korral võib tekkida  proteesimise vajadus.

Hammaste kuhjumine: mis see on, tekke põhjused

Kuhjumist iseloomustab hammaste liiga lähedane asetus üksteise suhtes, mille tagajärjel võivad hambakaared kõverduda ja tekkida hambumuse anatoomia rikkumine. Selle tõttu võivad luukoed ebaõigesti kujuneda ning suureneda võib igemepõletike või kaariese tekke risk.

Hammaste kuhjumine: tekke põhjused.

  1. Anomaalselt varajane esimeste hammaste vahetumine jäävhammastega. Sellisel juhul ei jõua lõualuud piisavalt välja areneda ja hammasterühmal ei ole piisavalt kasvuruumi.
  2. Halbade harjumuste olemasolu lapsel, näiteks sõrme või rõngasluti imemine. See rikub õiget hambumust, mistõttu võib tekkida nimetatud patoloogia.
  3. Hambumuse kaasasündinud defekt, mille tõttu muutub täielikult inimese lõualuu suurus ja kuju.

Küpses eas võib  hammaste kuhjumine tekkida pärast tarkusehamba kasvu algust, mille tagajärjel naaberhambad nihkuvad kohalt. Tähtsusetute probleemide korral võib paigaldada breketid, eriti aga väikelastele. Sellise otsuse teeb ortodont pärast hammaste ülevaatust.

Hambumuse patoloogia etapid

Defekt areneb erineval viisil olenevalt patoloogia arengufaasist, patsiendi eluviisist ja suuõõne hooldusest. Ortodondid eristavad 4 patoloogia arengu etappi.

  1. Kerge häire. Sellisel juhul asuvad hambad üksteise suhtes tihedalt koos, säilitades küll hambarea vormi, ent nende õigeks kasvuruumiks jääb puudu 3 mm.
  2. Keskmine häire. Puudu jääb umbes 3 mm, on tekkinud ühe hamba asendi defekt kõverdusena. Ülejäänud hambarida säilitab oma kuju.
  3. Raske häire. Hammaste õigeks kasvuks on puudu 5 mm. Hambarea kuju on veidi muutunud, kusjuures kaks hammast muudavad asendit.
  4. Väga raske häire. Ruumipuudus ületab 5 mm, enamiku hammaste kasv on kõver.

Kui ravi õigeaegselt ei alustata, areneb patoloogia edasi ning viib edaspidi mitte ainult ebaesteetilise välimuseni vaid ka muude probleemide tekkimiseni seoses hammastega.

Patoloogia parandamise viisid

Näidustatud on elainerite (kapede), plaatide või breketite paigaldamine. Sellised protseduurid on võimalikud alates mis tahes elueast. Ortodont teeb eluviisi ja vanuse kohase ülevaatuse ning valib vastava raviviisi.

  1. Breketite paigaldamine. Alguses võib vajalikuks osutuda hammaste puhastamine või eelnev lihvimine. Breketite süsteem võib sobida täiskasvanule, kui suuõõnes on piisavalt ruumi õgvendamiseks. Pärast korrigeerimist võib normaalse hambumuse kinnitumiseks osutuda vajalikuks reteineri kandmine.
  2. Separeerimine – hammaste lihvimine. Teostatakse, kui hambaemail on rikkumata ja see hõlmab kontaktsete pealiskroonide valikulist lihvimist.
  3. Hamba eemaldamine. Otsustatakse siis, kui patoloogia on viinud lisahammaste tekkeni või ka makrodentia korral.

Hammaste ebaolulise kuhjumise korral võib paigaldada laminaadid, kui probleem on tekkinud vaid piirkonnas, mis ei häiri naeratust. Raviviisi määrab ortodont suuõõne diagnostika protsessis.