TARKUSEHAMBAD: EEMALDADA VÕI RAVIDA?

Lõualuu iga poole kaheksandat hammast nimetatakse tarkusehambaks. Vaatamata sellele nimetusele võivad need tekitada palju probleeme ja muret.

Lõualuu iga poole kaheksandat hammast nimetatakse tarkusehambaks. Vaatamata sellele nimetusele võivad need tekitada palju probleeme ja muret. Just selle tõttu muutub oluliseks tarkusehammaste eemaldamise küsimus! Artiklis räägime, millistel juhtudel on vajalik eemaldamine ja millistel ravi.

Millistel juhtudel «kaheksandad“ eemaldatakse?

Erinevates riikides suhtutakse tarkusehamba lõikumisse erinevalt. USA-s peetakse „kaheksandaid“ viitsütikuga pommideks ja need eemaldatakse kohe, kui on lõikunud. Venemaal ja Euroopa riikides üritatakse hoida tarkusehambad tervena. Alati siiski ei õnnestu seda teha. On olukordi, kus neid ei saa alles jätta.

Olukorrad, kus tarkusehambad tuleb eemaldada:

 1. Kui tarkusehammas lõikub, аga hambareas ei ole selle jaoks kohta. Eemaldamine on vajalik, sest külgnevad hambad nihkuvad ja tekib vale hambumus.
 2. Kui „kaheksanda“ asend lõualuus on vale. See põhjustab kumeruse ja hambumushäired.
 3. Kui tarkusehambas on avastatud sügav kaaries. „Kaheksanda“ asend on selline, et kvaliteetne ravi ei ole võimalik. Seetõttu ei ole teraapial mõtet.
 4. Kui tarkusehammas surub „seitsmendale“ peale. Sellises asendis lõhub see külgneva hamba. Kui „kaheksandat“ õigel ajal ei eemaldata, lõhub see seitsmenda, mida saab taastada ainult implantatsiooni ja proteesimise teel.
 5. Kui esineb hammast ümbritsevate kudede põletik. Haigus on tuntud perikoroniidi nime all.
 6. Kui hammas traumeerib põse sisekülje pehmeid kudesid. Sel juhul ootab ees raske tarkusehamba eemaldamine.
 7. Kui hambakaelal või juurel esineb kaaries. Ravida on seda piisavalt keeruline ja stomatoloogid ei näe põhjust „kaheksandat“ päästa.

Eemaldamiseks on palju näidustusi. Ülal loetletud juhtudel ei ole mõtet „kaheksandat“ päästa.

Millal on vaja tarkusehambaid ravida?

Vaatamata arvukatele näidustustele tarkusehamba eemaldamiseks on olukordi, kus need on vaja säilitada.

Teraapia on näidustatud, kui:

 • tarkusehambad osalevad proteesimises. Need on olukorrad, kus hambareast puuduvad „seitsmendad“ või lausa „kuuendad“ koos „seitsmendatega“. Kõige sagedamini toimivad need fikseeritud sildproteesi või büügelproteesi toena;
 • kui „kaheksas“ on õiges asendis ja selle vastas on hammas. Sellisel juhul tagavad need kvaliteetse närimise.

Tarkusehamba kaaries

Kui „kaheksas“ lõikus ja asetseb hambareas õigesti, ei tähenda veel, et sellega ei teki probleeme. Kõige levinum probleem on  tarkusehamba kaaries. Seda esineb oluliselt sagedamini kui teistes hammastes. Kaariese põhjused on siiski kõikidel hammastel ühesugused:

 • halb hügieen;
 • hammaste spetsiifiline asukoht. Isegi hea suuhügieeni korral on tarkusehambad infektsioonile vastuvõtlikud. Puhastamise ajal on neile keeruline ligi pääseda;
 • pärilikkus;
 • suure suhkrukoguse ja kiirete süsivesikute tarbimine;
 • toidujääkide sattumine igemetaskusse. Sellistel juhtudel kahjustab infektsioon hamba varjatud osa.

Nagu praktika näitab, eemaldavad stomatoloogid  „kaheksanda“ kaariese avastamisel 80% juhtudest. Ainult 20% juhtudest otsustakse ravi kasuks. Põhjused on selles, et hamba asend on ebamugav ja kaariese korduv tekkimine täidise alla on väga tõenäoline. Ebakvaliteetse ravi korral on lisaks oht, et infektsioon levib sügavamale ja isegi suuõõnest väljapoole.

Kas tarkusehambad tuleb eemaldada? Ühest vastust sellele küsimusele ei ole. Tuleb pöörduda hambaarsti vastuvõtule. Põhjaliku läbivaatuse ja konkreetse patsiendi tervise individuaalsete eripärade uurimise järel teeb arst otsuse.