Suutervise põhitõed: kuidas õige toitumine mõjutab hammaste tervist.

Õige toitumine võimaldab tugevdada suutervist ja inimesel on väiksem tõenäosus haigestuda sellistesse haigustesse nagu parodontiit või isegi tavaline kaaries.

Õige toitumine võimaldab tugevdada suutervist ja inimesel on väiksem tõenäosus haigestuda sellistesse haigustesse nagu parodontiit või isegi tavaline kaaries.
Õigesti valitud tooted on hammaste tervisele väga olulised. Õige toitumine võimaldab tugevdada suutervist ja inimesel on väiksem tõenäosus haigestuda sellistesse haigustesse nagu parodontiit või isegi tavaline kaaries. Tavaliselt lagunevad hambad hapete mõjul, mis on hea keskkond karioossete bakterite tekkeks. Vale toitumine võib raskendada erinevate suuhaiguste kulgu, mistõttu on oluline tagada õige toitumine, et vähendada probleeme.

Millised toidud on hammastele kasulikud

On mitmeid tooteid, mis võivad aidata tugevdada hambaid ja parandada suu tervist:

 • Piimatooted. Kõige kasulikumad piimatooted on juust, piim ja jogurt. Kuna need sisaldavad kaltsiumi ja fosforit, mis soodustavad hammaste tugevnemist.
 • Puu- ja köögiviljad. Puu- ja köögiviljade, kaasa arvatud õunte ja porgandite söömine on kasulik tänu suurele C-vitamiini sisaldusele, samuti on puuviljades kasulikud A- ja E-vitamiinid, mis aitavad säilitada igemete ja hammaste tervist.
 • Kala ja mereannid. Hammaste tervisele on eriti kasulikud lõhe, makrell ja sardiin, kus D-vitamiini kontsentratsioon on kõrge. Samuti tänu kalale organism saab kaltsiumi. Väga kasulikud hammastele on vetikad. Eelkõige nori, mis sisaldab suurt kaltsiumisisaldust.
 • Kõrvitsaseemned. Kõrvitsaseemned sisaldavad magneesiumi, mis võib aidata tugevdada hambaid ja kaitsta neid kaariese eest.
 • Munad. Munad sisaldavad suures koguses fosforit ja valku, mis aitavad tagada vajalikud toitained hammaste tervisele.
 • Tee. Kasulik on roheline ja must tee, mis sisaldavad katekiine, mis võivad kaitsta hambaid kaariese eest ja tugevdada hambaemaili.

Tuleb arvestada, et õige toitumine on vaid üks tervisliku eluviisi elementidest hammaste tugevdamiseks. Ka regulaarne hammaste pesemine, hambaarsti juures käimine ja halbade harjumuste, nagu suitsetamine, vältimine on hammaste tervisele väga olulised.

Millised toiduained rikuvad hammaste tervist
On mitmeid tooteid, mis võivad kahjustada hammaste tervist:

 • Suhkur. Suures koguses suhkrut sisaldav toit võib soodustada kaariese teket. Suhkur on toitainesegu bakteritele, mis võivad kahjustada hambaemaili. Suhkur võib kahjustada isegi magusate lisandite suure sisaldusega hapupiimatooteid. Näiteks magustatud puuviljajogurtid.
 • Hapud toidud. Kõrge happesisaldusega toit, näiteks tsitrusviljad, võib hambaemaili pehmendada, mis suurendab hambakahjustuse riski.
 • Alkohol ja suitsetamine. Alkoholi tarvitamine ja suitsetamine võib suurendada igemehaiguste ja kaariese tekkeriski.
 • Energiajoogid. Need sisaldavad suures koguses suhkrut ja happeid, mis võib viia kaariese tekkeni ja hambaemaili kahjustumiseni.
 • Kõrge tärklisesisaldusega tooted. Leib ja kartul sisaldavad tärklist, mis lagunedes moodustab suhkrut, mis suurendab kaariese tekkeriski.

Hammaste tervise säilitamiseks on oluline piirata nende toitude söömist. Samuti tasub loobuda liiga kõvadest ja kleepuvatest toiduainetest.

Kuidas vältida hambakivi

Hambakivi profülaktika hõlmab mitu etappi. Hambakivi teket saab vältida järgides järgmiseid soovitusi:

 • Puhastage hambaid regulaarselt. Vähemalt kaks korda päevas kahe minuti jooksul.
 • Hambaniidi kasutamine. See aitab eemaldada kinnijäänud toidujäägid hambavahedest.
 • Tarbida hambaid puhastavaid tooteid. Näiteks õuntel, porganditel ja selleril on looduslikud omadused, mis aitavad puhastada hambaid toidujääkidest.

Profülaktikaks on oluline käia regulaarselt hambaarsti juures. Regulaarsed hambaarsti külastused aitavad avastada ja eemaldada hambakivi hammastel ja igemetel.