HAMMASTE JA EMAILI ANOMAALIAD

Hammaste kujunemise anomaaliad​​ on hamba-lõualuusüsteemiga seotud anomaaliaid. Mõnikord pole sellised kõrvalekalded isegi märgatavad, kuid mõnikord põhjustavad lisaks esteetilisele ka füüsilist ebamugavust.​

Hammaste kujunemise anomaaliad​​ on hamba-lõualuusüsteemiga seotud anomaaliaid. Mõnikord pole sellised kõrvalekalded isegi märgatavad, kuid mõnikord põhjustavad lisaks esteetilisele ka füüsilist ebamugavust.​

Erinevad tegurid võivad põhjustada kõrvalekaldeid hammaste ja lõualuu anatoomias. Toome siinkohal ära mõned neist:

  • emakasisesed arenguhäired;
  • geneetiline eelsoodumus;
  • haigused, mis on põetud varases eas enne hamba-lõualuusüsteemi lõplikku väljakujunemist;
  • vale toitmine (alati soovitatakse last toita rinnaga, kuna see aitab kaasa pea skeleti õigele väljakujunemisele);
  • traumad;
  • halvad harjumused: sõrmede, keele, huulte imemine.

Mida varem probleem avastada, seda lihtsam on seda lahendada. Hambumuse korrigeerimine on lapse kasvamise ajal alati lihtsam ja loogilisem ning kõiki hamba-lõualuusüsteemi osasid saab hõlpsasti korrigeerida. Seetõttu soovitavad eksperdid läbida ennetavaid uuringuid alates hetkest, kui lapsel ilmneb esimene hammas. See juhtub tavaliselt 6–8 kuu vanuses, kuid viimasel ajal on ka juhtumeid, mil esimene hammas ilmub 12 kuu vanuses. Kui imikul pole ühe-aastasena veel ühtegi hammast, siis tasub kindlasti hambaarsti külastada.

Milliseid võimalusi pakub tänapäeva ortodontia?​

  • Piimahammaste või vahetuva hambumuse korral kasutatakse kõige sagedamini eemaldatavaid seadmeid – nn kruvidega plaate.
  • Fikseeritud seadmed kinnitatakse hammaste külge spetsiaalse materjali abil (see hõlmab kaari, breketeid, suulae laiendajaid) ja neid seadmeid kasutatakse nii vahetuva kui ka jäävhambumuse korral.
  • Suhteliselt uus ja populaarsust koguv ravimeetod on elainerid, mis on läbipaistvad kaped ja hammastel peaaegu nähtamatud. See meetod aga ei sobi kõigile ja seda kasutatakse ainult jäävhammaste puhul.

Koos oma hambaarstiga saate otsustada, milline seade just teile sobib, kui kaua seda kanda ja milliseid uuringuid on vaja läbida!

Kui tõstatub selline tähtis küsimus nagu habumuse korrigeerimine, mängib olulist rolli ka ravi maksumus, kuna ravi on aeganõudev ja võib olla keeruline. Orodontilise ravi hind sõltub ajastusest, seadme tüübist ja suuõõne seisukorrast. Võimalik, et enne ortodontiat on vaja läbida ettevalmistavaid meetmeid: kaariese, kanalite ravi; tarkusehammaste eemaldamine.​

Seal on palju peensusi, mistõttu on raske ennustada, kui palju raha kulub ravile. Tavaliselt ütleb arst esmasel konsultatsioonil ligikaudse ravimaksumuse.

Hambaemaili kujunemise anomaaliate puhul on võimalusi veelgi.​ Alustuseks tehakse selgeks, kas ja millise anomaaliaga on tegu ja alles seejärel jätkatakse raviga. On struktuurseid (erosioon, fluoroos, hüpoplaasia) ja anatoomilisi (ebaühtlase kujuga hambad, liigsed hambad) kõrvalekaldeid.

Mida konkreetses olukorras teha saab otsustada ainult hambaarstiga nõu pidades. Mõned anomaaliad ei vaja ravi, näiteks liighambad, kui need ei too endaga kaasa kosmeetilisi ega funktsionaalseid defekte.